SLIP DINE INDRE BLOKERINGER

Slip dine indre blokeringer

Slip dine indre blokeringer | Karolina Kæsner

Når du sidder fast i mindre selvkærlige mønstre, som frarøver dig at nå dine mål, er det på tide, at give slip på dine indre blokeringer.

Du ved hvordan det er; når du så gerne VIL – men du bare ikke kommer videre!

..det oplever vi allesammen engang imellem.

Når vi ønsker at komme skridtet videre fra dér hvor vi er, når vi føler os klar til mere – men hænger fast i vores gamle adfærd, mønstre eller ikke får gjort det, vi kunne tænke os, så er det ofte et tegn på, at vi har noget som vi ikke har givet slip på, som derfor holder os tilbage.

Lad mig give dig et billede på det:

Forestil dig at du går ad “livets vej”:

Det er en smuk rute. Og et blandet landskab.

Nogle gange går det lidt op bakke, der kan være lidt modvind, og nogle gange går turen legende let ned af bakke i det fineste solskin.

Du ønsker at komme til næste destination, næste oplevelse. Og du ønsker at gøre turen, så fantastisk og nydelsesfuld som muligt.

På ryggen har du en rygsæk.

I den her rygsæk, vælger du selv, hvad du ønsker at komme i – og tage med på din vandretur.

Du kan vælge at fylde den med f.eks. nærende mad, vand, et telt til når det regner og stormer, tændstikker og varmt tøj.

Du kan også vælge at fylde den med.. sten.

Stenene vejer langt mere end alt det andet tilsammen, og de giver ingen ly for regn og torden, ingen næring og ingen dejlig nattesøvn.

De gør din vandrerute tung og hård. Langt fra nydelsesfuld..

Vi har allesammen nogle sten i vores rygsæk. Dem har vi samlet på vores lange vej. Måske tjente de os engang.. Men det gør de ikke længere. Nu er de bare tunge..

For at gøre turen nydelsesfuld, fremfor hård, bliver vi nødt til at stoppe op, og kigge ned i vores rygsæk.

Hvad bærer du egentlig rundt på?

Vi må tage os tid til, at tage stenene op af rygsækken – én af gangen.

Kun på den måde, kan vi lette vægten OG få plads til alle de gode ting, der vil nære os undervejs og gøre vores tur fantastisk.

Stenene repræsenterer følelser, oplevelser og overbevisninger – som vi har gemt væk, som ikke tjener os længere eller som vi ikke giver plads til – og derfor holder dem i live.

Alle de gode ting i vores rygsæk, repræsenterer de kærligheds-erklæringer – som vi dagligt giver til os selv.

– Hvad har du i din rygsæk?

– Hvordan føles din vej?

Føles den tung og hård; er det tid til, at stoppe op og se hvad du har i din rygsæk.

Slip dine indre blokeringer

En af mine skønne deltagere på Finally Fit forløbet, har lavet øvelsen og sendt mig disse smukke billeder!

 

ØVELSE: Giv slip på dine indre blokeringer

Tag stenene ud af din rygsæk & giv slip på det der holder dig tilbage!

Du skal bruge:

  • papir og pen
  • et sted du kan sidde i fred og ro, og skrive
  • en rygsæk
  • én stor eller flere mindre sten (du skal kunne bære dem, men de skal være tunge)
  • tape, lim eller snor
  • tid til at gå en tur til vandet

Sådan gør du:

  1. Tag papir og pen frem. Sæt dig et sted hvor du ikke bliver forstyrret: Skriv ALLE de følelser, oplevelser, overbevisninger, bekymringer, tanker, ting du frygter osv. ned – som du føler holder dig tilbage lige nu! Alt det, som ikke føles godt lige nu. Få alt ud!
    (Og det behøver ikke at lyde pænt. Bare giv det hele plads på helt ucensureret vis!)
    Hjælpespørgsmål: Hvad er du pisse bange for? Hvem er du skide sur på? Hvad syntes du er røvirriterende? Hvad gør bare så inderligt ondt at tænke på? Hvem har såret dig? Hvor har du følt dig afvist? Hvad er du bare så træt af?
    LET IT ALL OUT!
  2. Tag nu dit papir – og lim, tape eller bind det fast – på en stor sten (eller på flere små).
  3. Stenen putter du i din rygsæk og GÅR til en sø, å, havet med rygsækken på ryggen.. Du må gerne tage bilen eller cyklen, men de sidste 10-20 minutter.
    Mærk hvordan det føles at bære på de tunge sten i din rygsæk..
  4. Når du kommer frem til vandet, stopper du op, tager stenene ud af din rygsæk og tager afsked med alt hvad der står på dit papir.
    Sig gerne: “Jeg takker for den læring alt dette har givet mig og slipper nu dette og alt andet som der holder mig tilbage. Jeg fylder min rygsæk med selvkærlighed og stor-nyder livets lethed!”
    (Du kan også vælge at sige noget andet, som giver mere mening for dig!)
  5. Smid nu stenene i vandet og vid at alt hvad du har skrevet – vil blive vasket af, i vandet – og fjernet fra dit liv! Du har nu givet slip på dine indre blokeringer.
  6. Mærk letheden og glæden, i det du går tilbage, nu uden stenenes tunge vægt, og forestil dig alt det selvkærlighed du fylder i din rygsæk fra nu af!
  7. Del gerne en kommentar til øvelsen, eller hvordan det var at lave den, i kommentarfeltet herunder. Del også gerne bloggen med dine venner på Facebook, så kan flere få glæde af den ♡

Rigtig god fornøjelse smukke!

 

Tak fordi du læste med. Du er hjertelig velkommen til at dele bloggen og en kommentar herunder.
 

Skøn dag til dig!

43774

Vil du lære, hvordan du (ligesom mig) får en krop og et liv du elsker – uden tilbagefald?

Skriv dig op på min mail-liste og få mine bedste historier, tips og tilbud.
0 replies

Skriv en kommentar

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *